Breaking News

Ankaraja valëvit kërcënimin e “Tatarëve” në Krime, Moska kundërsulmon

Për herë të parë që kur presidenti i saj shkoi në Moskë, duke mbuluar në mënyrë hipokrite fajin e tij, Turqia nuk kishte bërë një dalje të tillë anti-ruse: Të hënën, në 6 vjetorin e aneksimit të Krimesë nga Rusia, Ankaraja foli përsëri për angazhimin e saj për “integritetin territorial” të Republikës Autonome të Krimesë.

Njoftimi për shtyp nga diplomacia turke madje insiston që Ankaraja dhe bashkësia ndërkombëtare “nuk e njohin aneksimin e Republikës Autonome të Krimesë nga Federata Ruse, dhe se referendumi i organizuar gjashtë vjet më parë është i pavlefshëm në sytë e Turqisë. Por deklarata nuk u ndal këtu dhe ia përmendi Putinit kërcënimin “Tatar”. “Është një përparësi për Turqinë që Tatarët, si populli autokton i Krimesë, të vazhdojnë të jetojnë në mirëqenie dhe siguri në atdheun e tyre historik. Është e nevojshme të mbrojmë identitetin e tyre kulturor dhe t’i japim fund vuajtjeve të tyre që vijnë nga okupimi “, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme turke. Pra Turqia del i mbrojtëse e Tatarëve dhe i rezervon vetes shpalljen e një lufte! Sepse Ankaraja lë të kuptohet që ajo mund të përdorë boshtin SHBA / NATO për të bërë me Tatarët e Krimesë, gjë që po bën me ujgurët e Kinës. Por ky qëndrim duket se nuk po llogarit Rusinë dhe aftësitë e saj për kundërsulm. Të hënën në 16 Mars, disa orë pas deklaratave të bëra nga Ankaraja për Krimenë, forcat e gjeneralit libian Haftar, të cilat tani nuk janë shumë larg nga Tripoli ku aviacioni i tyre kryen sulme të mëdha ajrore kundër Forcave të Qeverisë së Shpëtimit Kombëtar (GNA), si dhe kundër mercenarëve të Ankarasë të vendosur në Misrata, thanë se ata ishin të gatshëm të “ndihmojnë ushtrinë siriane në luftën kundër turqve dhe terroristëve”. Ushtria kombëtare libiane i ka premtuar Damaskut “të sigurojë të gjithë ndihmën e nevojshme në luftën kundër terroristëve dhe ushtrisë turke”. Duke pasur parasysh humbjet masive të turqve në Libi, ndihma nga ushtria kombëtare e Libisë mund të provojë të jetë “e rrezikshme”, veçanërisht pasi Turqia pësoi humbje të mëdha në vetëm dy javë të luftës kundër Ushtrisë Siriane në Idlib. “Shkëmbimi i të dhënave midis njësive të Ushtrisë Kombëtare Libiane (ANL) dhe qeverisë Siriane mbi lëvizjet terroriste në Idlib, të cilat kalojnë nëpër Turqi për të mbështetur Qeverinë e Serraj, është në gjendje të kontribuojë në një luftë më efektive kundër terroristëve dhe mercenarëve të Ankarasë, tha kreu i Departamentit të Shkencave Politike dhe Sociologjisë së Universitetit Rus të Ekonomisë, Andrei Koshkin, duke komentuar mesazhin e forcave pro-Haftar. Por, a do të marrë formë më konkretisht kjo goditje anti-Ankara në një front, i cili shtrihet nga Idlibi, në Misrata? Eksperti rus shpjegon: “Ekziston mundësia që Siria të transmetojë të dhëna për ushtrinë e Haftarit mbi lëvizjet terroriste në Libi, ndërsa Ushtria Kombëtare Libiane do të marrë masat e duhura për të eliminuar terroristët afër kufijve të Libisë. Si përgjigje, Ushtria Kombëtare Libiane mund të transferojë trupat e saj në frontet siriane, çka do të sigurojë një përparim më të suksesshëm të Ushtrisë Siriane në çlirimin e Idlibit”. Për një Turqi e cila po përgatitet të hapë një front të ri anti-sirian dhe anti-rus në Hasake dhe që me anë të terroristëve që sponsorizon vështirëson patrullat siriane dhe ruse në M4, ky skenar do të jetë më shumë se një surprizë e keqe.