Breaking News

Testi bërthamor izraelit, kërcënim për Iranin?

Kërcënimet anti-iraniane të Ministrit të Jashtëm izraelit janë një shprehje e një çmendurie shumë të papërshtatshme.

Pa dyshim i irrituar nga përmbajtja e përgjigjes së Ministrit rus të Punëve të Jashtme, me të cilin foli në Lisbonë, me sa duket pa shumë sukses, për Sirinë dhe Iranin, Katz doli me këtë deklaratë: “Nëse Irani kalon ndonjë vijë të kuqe, do të përballet me një front” të bashkuar” dhe “të ngurtë” të përbërë nga Shtetet e Bashkuara, Izraeli, Arabia Saudite dhe Emiratet, të afta për të gjuajtur qindra raketa kundër Teheranit “. Izraeli, i cili të Premten pretendoi se ka testuar me sukses një raketë të aftë për të mbartur një mbushje bërthamore, nuk ka nevojë të kërkojë ndihmën e aleatëve. Mbi të gjitha, një entitet që pretendon të ketë një Mbrojtje Ajrore shumëplanëshe mund të përballet i vetëm me Iranin, si një i rritur. Por padyshim që regjimi i Tel Avivit nuk e sheh në këtë formë luftën e tij të ardhshme me Iranin. Në Izrael, ku herë pas here ka analiza jo objektive të të dhënave ushtarake, çifti militarist Netanjahu akuzohet për mashtrim. Përtej kësaj pike, Katz bën mirë gjithashtu të verifikojë të dhënat ushtarake veçanërisht në lidhje me aftësitë e mbrojtjes balistike dhe raketore të Izraelit. Sipas burimeve ruse, testimi i raketës së Izraelit “Jericho 4” të Premten, megjithë njoftimin e Ministrisë Izraelite të Luftës, ishte larg të qënit një sukses. Sipas Avia.Pro, një sajt ushtarak rus, kjo raketë izraelite ka dështuar në misionin e saj, madje edhe më keq, ajo ra në grackën ruse: “Raketa e lëshuar nga brigjet e Mesdheut ishte objektivi i parë balistik i huaj i interceptuar nga sistemet ruse të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph. Lëshimi i suksesshëm i raketës Jericho rezultoi jashtëzakonisht katastrofik për Izraelin, sepse, vetëm 370-400 kilometra larg, sistemi rus S-400 Triumph arriti të kapte këtë raketë”. Ndërkohë, të premten, burimet izraelite pohuan se Irani kishte vendosur super bateri anti-raketore Bavar 373 në aeroportin ushtarak T4 në Homs dhe jo larg nga vendkalimi strategjik Kaem-Abu Kamal. Burime izraelite pranuan që ky dislokim ka shtuar aftësitë e mbrojtjes raketore siriane, pasi Rusia gjithashtu ka sistemin e saj të mbrojtjes ajrore në të njëjtin aeroport. Dhe sipas të njëjtave burime, Irani dhe Rusia janë në prag të krijimit të një kupole raketore të krijuar për të mbrojtur autostradën strategjike që duhet të kalonte Irakun dhe Sirinë për të arritur në Mesdhe. Në këtë kontekst, Avia. Pro raportoi një përpjekje të “dështuar” të sulmit ajror të Izraelit kundër aeroportit ushtarak T4 këtë të Dielë, 8 Dhjetor. “Avionët izraelitë u desh të iknin nga avionët rusë Su-35 ruse që i dëbuan ata kur po afroheshin në qiellin jugor sirian”, tha ky sajt, duke shtuar se “ka të ngjarë që avionët izraelitë planifikojnë të fillojnë një seri sulmesh ajrore në bazën ajrore T4, por përpjekja e tyre u godit rëndë nga operacionet e avionëve Su-35. Sajti ushtarak izraelit DEBKAfile deklaron se baza ajrore ushtarake T-4 është një bazë e rëndësishme për aeroplanët dhe helikopterët luftarakë rusë dhe se vendosja e sistemit anti-raketor iranian Bavar 373 nuk mund të ndodhte pa koordinim me Rusinë. Kështu që Katz do të bënte mirë të këshillohej me qarqet ushtarake përpara se të kërcënonte: Fiaskot e Patriot në Jemen dhe të Kupolës së Hekurt përballë Gazës, nuk i lënë atij shumë vend për të kërcënuar.