Breaking News

Grushti i Kim Jong-un në Siri?

Pasi Kina u shpreh e gatshme që të zëvendësonte sistemet ruse S-300 të Sirisë, të cilat janë shumë të heshtura këto ditë, shtypi izraelit po flet gjithnjë e më shumë për Korenë e Veriut.

Pas gjendjes së keqe të bisedimeve për kompromisin Uashington-Pyongyang dhe përkeqësimit të situatës së sigurisë në Detin e Kinës, Izraeli ka shumë arsye për t’u frikësuar nga udhëheqësi Kim. Disa burime thonë se një nga opsionet e Koresë së Veriut për t’u hakmarrë për sanksionet amerikane, të cilat ende po ruhen dhe madje forcohen, do të ishte një “grusht inteligjent” për regjimin izraelit. Në fund të fundit, SHBA po i lejon vetes të luajë me të gjithë aleatët e saj në tabelën e shahut sirian, atëherë pse Kina, mos të bënte të njëjtën gjë? Kina por edhe Rusia po thellojnë lidhjet me Kim Jong-un . Veçanërisht e zhgënjyer nga premtimet boshe të administratës Trump, Koreja e Veriut është, siç thuhet, e prirur gjerësisht të dorëzojë në Damask gjithçka që duhet për të befasuar boshtin Tel-Aviv-Washington. Një artikull i kohëve të fundit në The National Interest kujton një rast të vjetër që daton nga viti 1999 kur Pyongyangu vendosi të transferojë teknologji të ndjeshme në disa nga vendet e Lindjes së Mesme, duke provokuar zemërim dhe panik në Izrael. Që nga maji i vitit 2019 dhe vizita e një delegacioni të lartë të Koresë së Veriut në Damask, ideja është në tryezë: raketat e Koresë së Veriut do të ishin kryesisht të dobishme në kontekstin aktual të tensioneve në Siri: “Në të vërtetë, raketat Iskander të Koresë së Veriut, raketat balistike me rreze të shkurtër dhe veçanërisht ato me kapacitet bërthamor, do të ishin me interes të veçantë për Sirinë.