Breaking News

Siria do t’i përgjigjet me të gjitha mjetet legjitime agresionit turk

Presidenti sirian Bashar al-Asad deklaroi se qeveria e Damaskut do të përgjigjet me të gjitha mjetet e ligjshme në dispozicion të ofensivës së ushtarëve turq dhe militantët aleatë takfiristë kundër forcave kurde në pjesën veriore të Sirisë.

Gjatë një takimi me këshilltarin për Sigurinë Kombëtare të Irakut Falih al-Fajadh në Damask të enjten, Asad tha se skemat e huaja në rajonin e Lindjes së Mesme janë shkatërruar gjatë gjithë historisë, dhe agresioni kriminal turk, i nisur nga administrata e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan kundër Sirisë do të ketë të njëjtin fat. “Disa vende të huaja nuk synojnë t’u japin fund ambicieve të tyre ekspansioniste në rajon. Ofensiva turke në Siri është vazhdimi i këtyre politikave, edhe pse është kryer nën pretendime të rreme “, tha Asad. “Pavarësisht se cilat slogane false mund të bëhen për ofensivën turke, ky është një pushtim dhe agresion flagrant. Siria ka goditur shpeshherë grupe dhe terroristë të mbështetur nga turqit në shumë rajone. Siria do t’i përgjigjet sulmit turk dhe do ta përballojë atë kudo brenda territorit sirian me të gjitha mjetet e ligjshme në dispozicion”, tha udhëheqësi sirian. Situata në kufirin Irak-Siri, lufta kundër terrorizmit dhe situata e rajonit pas operacioneve ushtarake turke në Siri ishin në agjendën e këtij takimi.