Breaking News

Tankeri iranian i naftës megjithë presionet e shkarkoi ngarkesën

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit deklaroi se pavarësisht nga të gjitha aktet e sabotimit nga Shtetet e Bashkuara, cisterna iraniane Adrian Darya 1 i ka shkarkuar ngarkesat e saj të naftës dhe tani po shkon në një port mesdhetar.

“Ne kishim thënë tashmë se do të shesim naftën tonë në një mënyrë ose në një tjetër dhe aktet e sabotimit nuk do të kishin efekt në planet tona,” tha të dielën Abas Musavi, ndërsa foli për agjencinë e lajmeve IRNA. Diplomati iranian vuri në dukje se masat e marra nga Shtetet e Bashkuara për konfiskimin e cisternës iraniane kundërshtonin rregullat ndërkombëtare, përfshirë ligjin e lundrimit detar dhe rregulloret e Organizatës Ndërkombëtare Detare. “Sidoqoftë, akte të tilla sabotazhi nuk mund të kenë ndikim në vendimet tona dhe, siç thamë më parë, ne do të shesim naftën tonë dhe masa të tilla do të shkaktojnë telashe vetëm për ata që i ndërmarrin”, tha Musavi. Tankeri iranian i naftës Adrian Darya i ka shkarkuar ngarkesat e tij të naftës në Siri. Dy muaj më parë, cisterna Grace 1 u kap nga marinsat britanike ndërsa po kalonte ngushticën e Gjibraltarit në një kohë që sanksionet e BE ndaj Sirisë nuk kanë të bëjnë fare me Iranin. Autoritetet e Gjibraltarit e liruan anijen dy javë më parë. Grace 1 e ndërroi emrin e saj në Adrian Darya dhe tani lundron flamurin iranian. Departamenti i Thesarit i SHBA menjëherë e vendosi supertankerin Adrian Darya dhe kapitenin e tij në listën e sanksioneve. Të mërkurën, The Financial Times raportoi se Përfaqësuesi Special i ShBA për Iranin, Brian Hook, në një veprim skandaloz i dërgoi një email kapitenit të Adrian Darya ku i ofron një ryshfet prej miliona dollarë duke i kërkuar që ta kthejë cisternën në ujërat e një vendi në të cilin mund të kapet me urdhër të autoriteteve amerikane, por kapiteni e injoroi këtë ofertë.