Breaking News

Idlib: Rusia mund të angazhohet në një luftë kundër Turqisë

Ngjarjet e fundit në zonat e çtensionimit në Idlib si dhe mbështetja më aktive e Ankarasë për grupet terroriste në Siri forcojnë mundësinë e një konfrontimi të vërtetë midis ushtrisë turke dhe ushtrisë siriane, me përfshirjen e Rusisë.

“Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Turqisë janë prishur përsëri. E mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, Ankaraja kundërshton me forcë planet ruse-siriane për të rivendosur sigurinë në Idlib. Kjo është ajo që është njoftuar ditët e fundit nga zyrtarë të Ministrisë turke të Mbrojtjes dhe Departamentit të Shtetit të SHBA. Analistët nuk e përjashtojnë shpërthimin e një lufte totale midis Sirisë dhe Turqisë në provincën e Idlib, një luftë që mund të përfshijë madje edhe rusët “, paralajmëron e përditshmja ruse Nezavisimaya Gazeta. Ajo shton: “Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi të hënën, 19 gusht, në fillim të bisedimeve të tij me Emmanuel Macron, vendimin e Moskës për të siguruar një mbështetje të palëkundur për përpjekjet e ushtrisë siriane për të neutralizuar të gjitha kërcënimet terroriste ndaj Idlibit. Vladimir Putin tha se Rusia kurrë nuk e pranon që terroristët të ndjehen plotësisht të lirë në zonën e çtensionimit në Idlib. Kjo është hera e parë që presidenti rus detajon qëllimet afatgjata të Moskës në Idlib. Në Siri, më shumë se 80,000 terroristë vazhdojnë të jenë aktivë në zonën e çtensionimit; terroristë të cilët, sipas Putinit, vazhdojnë të bëjnë kërcënime dhe madje po përhapen në pjesë të tjera të botës. Presidenti rus, megjithatë, nuk pranoi të përmendte rolin negativ të Ankarasë në këto zhvillime”. Deklarata e Putinit për këtë realitet vjen menjëherë pas sulmit ajror të Sirisë mbi një kolonë ushtarake turke që sipas mediave siriane, synonte të ndihmonte terroristët e rrethuar nga ushtria siriane në qytetin Khan Sheikhun. Qyteti shtrihet buzë autostradës strategjike M-5 që lidh Alepon me Damaskun dhe pesë lagjet e tij janë kontrolluar vitet e fundit nga grupet terroriste pro-turke. Opozita siriane pretendoi se në sulmin ajror sirian kundër kolonës ushtarake turke ishin përfshirë gjithashtu aeroplanët rusë. Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi se Ankaraja priste që Rusia të ndërmarrë hapa për të parandaluar çdo sulm kundër ushtrisë turke që operonte në tokën siriane. Sipas faqes së lajmeve Free-news.su, “pas sulmit ajror në kolonën ushtarake turke, avionët luftarakë turq F-16 u shfaqën në ajër, shkelën hapësirën ajrore siriane dhe u drejtuan në qytetin  Khan Sheikhun. Damasku menjëherë aktivizoi sistemin e tij të mbrojtjes ajrore S-300 dhe aeroplanët luftarakë rusë Sukhoi-35 filluan të fluturojnë mbi Khan Sheikhun. Free-news.su nuk përjashton një incident midis aviacionit turk dhe Forcave Ajrore Ruse në qiellin e Sirisë për shkak të mbështetjes së Ankarasë për grupet terroriste që luftojnë ushtrinë Siriane. Gjatë një konference për shtyp të martën, 20 gusht, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Moska kishte paralajmëruar Ankaranë kundër çdo sulmi terrorist që synon zonat e deskalimit në Siri. I pyetur në lidhje me situatën e zonave të deskalimit në Idlib, Sergei Lavrov u përgjigj: “Ne nuk do të rrimë duarkryq. Ushtarët tanë operojnë në zonat e çtensionimit në Idlib. Kolegët tanë turq do të duhet të bëjnë një dallim midis grupeve të armatosura që janë të gatshëm për t’u bashkuar me procesin e pajtimit dhe grupeve terroriste. Tashmë kemi theksuar se në rast se grupet terroriste dëshirojnë të sulmojnë zonat e çtensionimit, ato do të shtypen pa mëshirë. Terroristët nuk kanë ndalur kurrë veprimet e tyre provokuese që nga fillimi i këtij viti. ” Luftimet në jug të Idlibit rezultuan me tërheqjen totale të terroristëve nga qyteti strategjik i Khan Sheikhun. Në muajt e fundit, Turqia ka dorëzuar një sasi të madhe të armëve dhe municioneve terroristëve të Frontit al-Nusra, me pretekstin e sigurimit të armëve për ushtarët e saj të vendosur në pikat e kontrollit në veri të Sirisë. Sipas Sputnik, “Turqia po furnizon hapur terroristët me armë dhe logjistikë dhe me dronë që herë pas here sulmojnë bazën ushtarake ruse Hmeimim, ndërsa pozicionet e ushtrisë siriane u janë dorëzuar të gjitha terroristëve nga Ankaraja”. Gjeneral-lejtnant Juri Netkachev, ekspert rus për çështje ushtarake, thekson: “Ankaraja përfiton nga regjimi i armëpushimit për të riorganizuar terroristët. Nga ana tjetër, askush nuk dëshiron një përballje midis Ankarasë dhe Moskës. Kjo është arsyeja pse Rusia nuk ka reaguar deri më tani ndaj agresionit ushtarak turk në tokën siriane, megjithëse vazhdon të luftojë kundër terroristëve pro-turq”.