Breaking News

Hahn dhe Rikeer vijnë në Shkup për takim me pozitën dhe opozitën

Komisioneri për Zgjerimit të BE-së, Johannes Hahn do të mbërrijë nesër në Shkup për takime me udhëheqësit shtetëror dhe drejtuesit e partive politike.

Hahn do të takohet me presidentin Stevo Pendarovski, kryeministrin Zoran Zaev dhe kryetarin e OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski.

Sipas agjendës zyrtare, do të diskutohen reformat lidhur me eurointegrimet e vendit dhe pritjet për në vjeshtë për marrjen e datës për fillimin e negociatave me BE-në. Gjithashtu pritet të diskutohet ligjin i ri për Prokurorinë Publike, e cila duhet të rregullojë statusin e ardhshëm të PSP-së.

Një ditë më vonë në vendin tonë pritet që të arrijë edhe Sekretari Shtetëror i SHBA-ve për Evropë dhe Euroazi, Philip Reeker. Ai vjen në Shkup nga Athina ku kishte takime me shefin e diplomacisë geke, Nikos Dendias, me përfaqësuesit qeveritar, si dhe me Alexis Tsiparsin./Telegrafi/