Breaking News

Irani do të marrë S-400?

Në një kontekst ku Shtetet e Bashkuara po planifikojnë të vendosin sistemin e raketave Patriot në rajon, nuk përjashtohet që Irani do mund të blinte sistemin e mbrojtjes ajrore S-400 të Rusisë, tha nënkryetari i Komitetit të Mbrojtjes të Dhomës së Ulët të Parlamentit Rus, Alexander Sherin.

Parlamentari rus ka propozuar që Irani të blejë sistemin rus të mbrojtjes raketore S-400, në kushtet kur një avion spiun amerikan që shkeli hapësirën ajrore të Iranit u rrëzua nga mburoja e mbrojtjes anti-ajrore e prodhuar nga Industria e mbrojtjes së Iranit. Duke folur të enjten në një intervistë me Ria Novosti, Sherin diskutoi vendosjen e raketave Patriot në rajon dhe tha: “Unë mendoj se veprimet amerikane janë vetëm përpjekje për të demonstruar aftësitë e tyre ushtarake dhe për të provokuar tension ushtarak. ” “Unë mendoj se Irani ka nevojë urgjente për të blerë sistemin rus të mbrojtjes ajrore S-400 në mënyrë që të jetë plotësisht i mbrojtur”, shtoi ai. Këto fjalë janë më shumë se “shqetësuese” për Izraelin, i cili po bëhet gati për të mirëpritur këshilltarin e lartë të sigurisë ruse, me të cilin Tel Avivi dhe Uashingtoni do të diskutojnë dëbimin e Iranit nga Siria “. DEBKAfile, një sajt i afërt me Inteligjencën e Ushtrisë izraelite, e diskuton këtë shqetësim: “Teherani po konsideron një bashkëpunim të mundshëm me një fuqi të huaj për të forcuar mbrojtjen e tij ajrore nga çdo goditje. ” Dhe ky sajt përsërit fjalët e sekretarit të Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare Iraniane, Ali Shamkhani, që aktualisht po viziton Rusinë. “Irani po përballet me kërcënime shumë konkrete. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për mbrojtjen ajrore të një vendi, është e mundur të merret në konsideratë përdorimi i potencialit të huaj përveç aftësive tona kombëtare “, tha ai në reagim ndaj mundësisë së blerjes së sistemeve ruse S-400 nga ana e Iranit. Këtë të enjte, një nga dronët më të sofistikuar dhe më të shtrenjtë të Marinës së SHBA është shkatërruar nga sistemet e raketave iraniane 3-Khordad në qiellin e Iranit jugor. Për momentin, ekspertët amerikanë dhe sidomos izraelitë kanë çdo arsye të pyesin veten se çfarë goditje tjetër duhet të presin nëse S-400 do të integrohej në sistemin  iranian të mbrojtjes ajrore.