Breaking News

Maduro zbulon objektivat reale të Amerikës nga ndërhyrja në Venezuelë

Me vazhdimin e krizës politike në Venezuelë dhe rritjes së lëvizjeve të udhëheqësit dhe presidenti të vetëshpallur të opozitës, Juan Guido, Amerika po intensifikon përpjekjet e saj për të ndryshuar situatën në mënyrë që kriza të përkeqësohet.

Uashingtoni po përqendrohet në përdorimin e instrumenteve ekonomike kundër qeverisë së majtë të Venezuelës dhe presidentit të saj Nicolas Maduro, duke kërcënuar përdorimin e fuqisë ushtarake. Venezuela tani përballet me një krizë të rëndë ekonomike dhe një inflacion jashtëzakonisht të lartë. Edhe pse Uashingtoni justifikon masat e tij dashakeqe kundër Venezuelës gjoja në mbështetje të interesave të popullit të vendit, ai ka po ndjek synime të tjera. Në këtë aspekt, pikëpamja e re e paraqitur nga presidenti venezuelas Nicolas Maduro është i rëndësishëm. Maduro në Teatër shkroi: Uashingtoni dhe opozita e mbështetur nga SHBA po kërkojnë të marrin kontrollin e burimeve natyrore të Venezuelës. Ata duan të krijojnë një luftë nafte për të na sunduar, por ata do të dështojnë. Kështu, ndërsa tensionet në Venezuelë po rriten, Maduro argumenton se opozita, si një agjent shërbëtor për Uashingtonin, ka luftuar për të përmbysur qeverinë e majtë të vendit dhe presidentin Maduro. Udhëheqësi i opozitës venezuelase Juan Guido, i cili e quajti veten president të Venezuelës më 23 janar, u ka bërë thirrje mbështetësve që të zgjerojnë trazirat dhe protestat në rrugë. Shtetet e Bashkuara e njohën atë si president të përkohshëm. Pesëdhjetë vende dhe shumica e partnerëve evropianë të Uashingtonit, përfshirë Britaninë, Francën dhe Gjermaninë, kanë ndjekur rrugën amerikane. Nga ana tjetër Kina, Rusia, Turqia, Meksika dhe Irani, kanë mbështetur qeverinë e Nikolas Maduro. Në mars të vitit 2019, këshilltari i sigurimit kombëtar i Shtëpisë së Bardhë, John Bolton njoftoi se Shtetet e Bashkuara dëshirojnë të krijojnë një koalicion sa më të madh që të jetë e mundur për të siguruar transferimin e pushtetit nga Nikolas Maduro tek Juan Guaido. Megjithatë, kjo qasje amerikane ka kundërshtarë seriozë në të gjithë globin, përfshirë Rusinë. Nga pikëpamja e Moskës, qeveria e Trump ka në plan të përfundojë sa më shpejt të ashtuquajturën krizën venezuelase, në mënyrë që t’i japë fund rrëzimit të qeverive të majta të Amerikës Latine, veçanërisht Nikaragua dhe Kuba. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se SHBA pretendojnë se kur qeverisë së Venezuelës t’i vijë fundi kjo do të thotë se Kuba dhe Nikaragua janë objektivat e ardhshme të politikave ndërhyrëse të Uashingtonit. Rusia po bashkëpunon me të gjitha vendet që janë të shqetësuara rreth skenarit ushtarak të mundshëm të SHBA kundër Venezuelës, me qëllim që të parandalojë përdorimin e forcës në këtë krizë.