Breaking News

Përshkallëzimi i tensioneve Indi-Pakistan

India tha se aeroplanët e saj luftarakë vranë “një numër shumë të madh” luftëtarësh, kur goditën një kamp ushtarak militant në Pakistan të martën, duke ngritur rrezikun e konfliktit midis fqinjëve të armatosur me forca tokësore dhe me armë bërthamore, edhe pse zyrtarët e Pakistanit mohuan se kishte pasur viktima.

Pakistani tha se do të përgjigjet në një kohë dhe vend të zgjedhur prej tij, me një zëdhënës ushtarak, edhe duke aluduar në arsenalin e tij bërthamor, duke theksuar eskalimin në retorikën armiqësore nga të dyja palët, që nga një bombardim vetëvrasës në Kashmir këtë muaj. Zëdhënësi tha se një mbledhje e autoriteteve të komandës dhe kontrollit, e cila vendos mbi përdorimin e armëve bërthamore, ishte shtyrë për të mërkurën, duke shtuar: “Të gjithë e dini se çfarë do të thotë kjo.” Sulmi ajror pranë Balakot, një qytet 50 kilometra larg kufirit, ishte bastisja më e thellë ndërkufitare e nisur nga India, që prej fundit të tre luftërave të saj me Pakistanin në vitin 1971. Qeveria indiane, duke u përballur me zgjedhjet në muajt e ardhshëm, tha se sulmet ajrore goditën një kamp trajnimi që i përkiste Jaish-e-Mohammad (JeM), grupi që pretendonte një sulm vetëvrasës bombash me makinë, që vrau të paktën 40 policë paraushtarakë indianë në Kashmir, më 14 shkurt. Sekretari i Jashtëm Vijay Gokhale tha se “një numër shumë i madh” i militantëve u vranë në sulmet në Pakistanin verilindor. Ekzistenca e këtyre objekteve të trajnimit, të aftë për të trajnuar qindra xhihadë, nuk mund të funksiononte pa dijeninë e autoriteteve pakistaneze”, tha Gokhale, ndërsa Pakistani mohon strehimin e JeM. Një burim i lartë i qeverisë indiane tha se 300 militantë ishin vrarë gjatë sulmit dhe se avionët luftarakë kishin arritur deri në 80 km brenda Pakistanit, por nuk u sigurua asnjë dëshmi për të mbështetur pretendimet e indianëve.