Breaking News

Kush e anuloi vizitën e Netanjahut në Rusi?

Anulimi i vizitës së kryeministrit izraelit në Rusi mund të shpjegohet me refuzimin e Moskës për t’i dhënë Netanjahut dhe avionëve të tij luftarakë lirinë e veprimit në Siri.

Gazeta pan-arabe Rai al-Youm diskutoi arsyet për anulimin ose shtyrjen e vizitës së kryeministrit izraelit në Moskë. “Nëse informacioni i publikuar në mediat izraelite rreth anulimit të vizitës së kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu në Moskë të planifikuar për të enjten më 21 shkurt, është e vërtetë, anulimi i kësaj vizite duhet të jetë për shkak të shenjave që parashikojnë se ky udhëtim do të ishte një dështim. Dhe pala ruse nuk i është përgjigjur pozitivisht kërkesës së Netanjahut për të lejuar që raketat dhe avionët e tij luftarakë të sulmojnë Sirinë pa u ndëshkuar “, shkroi e përditshmja Rai al-Youm. Ekzistojnë disa elementë që çojnë drejt këtij përfundimi. Së pari, kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu në tre muajt e fundit ka kërkuar nga Presidenti rus Vladimir Putin që t’i japë atij një takim, por Putini ka refuzuar vazhdimisht ta bëjë këtë. Së dyti, arsyet e përdorura për të justifikuar anulimin e vizitës, duke thënë se Netanjahu ishte i preokupuar me negociatat për bashkimin e mundshëm të listave që mund të kishin ndikim në rezultatin e zgjedhjeve, vështirë se janë të besueshme. është e vështirë të pajtohesh me idenë se nëse Netanjahu do të mungonte për 24 orë në Izrael në rrugën e tij drejt Moskës, rezultati i zgjedhjeve parlamentare do të ndikohej. Edhe nëse është e vërtetë, siç thonë disa, se këto bisedime të planifikuara për të enjten, më 21 shkurt, përkonin me një afat të rëndësishëm zgjedhor në Izrael, përkatësisht afatit për paraqitjen e listave të kandidatëve për zgjedhjet parlamentare të 9 prillit, Netanjahu mund të vendoste mbi çështjen e bashkimit të listave në mbrëmjen e së mërkurës ose të enjten në mëngjes. Prandaj, duhet të shikojmë diku tjetër për arsyen e vërtetë për anulimin ose shtyrjen e kësaj vizite, një arsye që mund të jetë refuzimi i Moskës për t’i dhënë Tel Avivit një liri veprimi në Siri dhe dritën jeshile që i është dhënë Ushtrisë siriane për të përdorur sistemet e mbrojtjes raketore S-300 me një distancë prej 250 kilometrash për të kapur avionët luftarakë dhe raketat izraelite. Në samitin e Soçit të mbajtur të enjten e kaluar, Putin ishte në gjendje të lidhë marrëveshje strategjike me aleatët e tij turq dhe iranianë, veçanërisht në zbatimin e marrëveshjes së Adanasë, zgjidhjen e situatës së Idlibit, strukturën e komitetit kushtetues, zgjidhjen politike në Siri, parandalimin e formimit të një “mini-shteti” në lindje të Eufratit me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe forcimin e sovranitetit të Damaskut mbi të gjithë territorin sirian. Prandaj, është e pamundur që Putini të heqë dorë nga të gjitha këto përfitime duke u lejuar avionëve izraelitë të rifillojnë bombardimin e Sirisë. Një pikë tjetër që nuk mund të injorohet është se Sekretari i Përgjithshëm i lëvizjes Hezbollah, Hasan Nasrallah tha në një intervistë me Al-Mayadeen se Irani dhe Siria kanë vendosur të përgjigjen ndaj çdo sulmi ajror izraelit kundër objekteve iraniane ose siriane në territorin e Sirisë. Anulimi ose vonimi i kësaj vizite mund ta detyrojë Netanjahun të jetë i kujdesshëm dhe të mos kryejë një sulm provokues kundër frontit verior (Siri-Liban) ose në jug (Rripin e Gazës), për të parandaluar çdo pasojë negative në zgjedhjet parlamentare në Izrael.

Advertisements