Breaking News

Gazetari Izraelit: Samiti anti-iranian i Varshavës do të dështojë para se të fillojë

Përpjekja e Sekretarit amerikan të Shtetit Mike Pompeo për t’i dhënë jetë të re vrullit anti-iranian të aleatëve të Uashingtonit është duke dështuar përpara se të fillojë, sugjeron gazetari izraelit Zvi Bar’el.

Duke komentuar mbi samitin e ardhshëm që zhvillohet më 13-14 shkurt në kryeqytetin polak, ku SHBA shpreson të mbledhë udhëheqësit e “më shumë se 70 vendeve”, duke përfshirë të gjithë anëtarët e BE, Izraelin dhe aleatët arabë të Uashingtonit, gazetari i Haaretz argumentoi se “nuk është të qartë se çfarë do të arrijë konferenca”, pasi administrata Trump tashmë është tërhequr nga marrëveshja bërthamore e Iranit, ndërsa “përpjekjet për të bindur Bashkimin Evropian që të ndjekin shembullin e Uashingtonit kanë dështuar “. “Zakonisht, një konferencë e tillë mblidhet përpara një lëvizje diplomatike ose ushtarake. Por kësaj radhe duket se është një përpjekje për të ruajtur vrullin anti-iranian, duke qenë se kërcënimet dhe presioni nuk e kanë bindur Iranin që të rihapë bisedime të reja mbi marrëveshjen bërthamore ose të negociojë një marrëveshje të veçantë për programin e raketave balistike “, theksoi gazetari izraelit. “Izraeli, vuri në dukje Ba’rel, “mund të jetë ‘parashikueshëm i lumtur’ për konferencën e ardhshme të Varshavës, “veçanërisht pasi ai mund t’i japë kryeministrit Benjamin Netanjahu një mundësi për t’u fotografuar duke shtrënguar duart me udhëheqësit arabë. Megjithatë, është e vështirë të imagjinohet që kjo konferencë do t’i bindë shtetet arabe rivale për të ndërmarrë hapa praktikë kundër Iranit “, tha ai. Në fund të fundit, vëzhguesi sugjeroi se problemi i politikës së Presidentit Trump kundër Iranit është se ajo kërkon të ndodhin një sërë ngjarjesh shumë të vështira. Riadi dhe Doha do të duhet të pajtohen, Bagdadi do të duhet të zvogëlojë lidhjet e tij me Teheranin, Libani do të duhet të zvogëlojë ndikimin e Hezbollahut në vendimmarrjen e qeverisë, Arabia Saudite do të duhej të bindet për t’i dhënë fund luftës së saj në Jemen dhe Ankaraja do të duhej të bindet për të prerë lidhjet e saj me iranianët. “Deri më tani, secili prej këtyre zhvillimeve është praktikisht i pamundur dhe përmbushja e të gjithë atyre me sa duket do të kërkojë zëvendësimin e të gjithë udhëheqësve të shteteve arabe”, theksoi Ba’rel.

Advertisements