Breaking News

Rusia: Britania pengon hetimin e rastit të helmimit të skripalëve

Drejtori i shërbimit të zbulimit të huaj rus tha se ekzistojnë dëshmi të ndryshme të përpjekjeve të Londrës për të eliminuar dokumentet lidhur me rastin e helmimit të ish oficerit rus në Britani të Madhe.

Sergei Naryshchin, drejtor i shërbimit të zbulimit të huaj të Rusisë të enjten, tha: “Londra po shkatërron prova në lidhje me rastin e Sergei Scripal, një ish oficer rus në mars 2018 në qytetin e Salisbury. Skripal u helmua nga një agjent nervor së bashku me vajzën e tij, Julia. Stafi në Spitalin e Qarkut Salisbury tha se gjendja e 66-vjeçarit po i përgjigjet trajtimit dhe po përmirësohet  me shpejtësi. Skripal dhe vajza e tij 33-vjeçare kanë qenë në spital për më shumë se një muaj pasi u gjetën pavetëdije në në një stol në Salisbury.

Advertisements