Breaking News

Kongresi i ri mund të shkarkojë presidentin Trump

Në një intervistë ekskluzive me NBC News, kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, vendosi të mos përjashtojë në mënyrë specifike shkarkimin e Presidentit Donald Trump.

Deklaratat e Pelosit pasuan një raport të CNN duke cituar një burim pranë Donald Trump që tha në mes të dhjetorit se presidenti amerikan beson se shkarkimi i tij është një “mundësi reale ” pasi Dhoma e Përfaqësuesve të bjerë nën kontrollin e demokratëve. Në një intervistë ekskluzive me NBC News, Nancy Pelosi deklaroi: “Ne nuk duhet të shkarkojmë presidentin për një arsye politike, dhe ne nuk duhet të shmangim shkarkimin e tij për një arsye politike”. Ajo shtoi se para se të vendosnin për shkarkimin e Trump, demokratët do të prisnin dhe do të shihnin rezultatet e hetimit të dosjes së Robert Mueller mbi akuzat për bashkëpunim mes anëtarëve të fushatës zgjedhore presidenciale të Trump dhe Kremlinit. Sa i përket negociatave me Trump, Pelosi tha se “është e vështirë për ta bërë këtë me presidentin, sepse ai i reziston shkencës, të dhënave, fakteve, të vërtetës” dhe se “është e vështirë të vihet në dyshim presidenti pa pasur faktet e plota”. Ajo argumentoi se Trump tani është “më shumë i njohur me faktin se ai ka të bëjë me një shumicë demokratike në Kongresin e Shteteve të Bashkuara”, diçka që Pelosi sugjeroi se do të shtojë bashkëpunimin midis presidentit të SHBA dhe demokratëve. Ndërkohë, kongresmeni amerikan Brad Sherman tha të enjten se ai është i vendosur të nxjerrë një masë për të akuzuar Presidentin Donald Trump për pengimin e drejtësisë në përfundimin e hetimeve të dosjes së ish drejtorit të FBI James Comey. “Nuk ka asnjë arsye që kjo masë nuk duhet të jetë përpara Kongresit,” i tha Sherman, një demokrat nga Kalifornia, gazetës Los Angeles Times. “Çdo ditë, Donald Trump po tregon se largimi i tij nga Shtëpia e Bardhë do të ishte e mirë për vendin tonë”, shtoi Sherman. Sherman fillimisht sugjeroi një masë të ngjashme në vitin 2017, duke thënë se Trump shkeli ligjin duke hequr James Comey nga hetimi i dosjes së ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhjet presidenciale të SHBA. Projektligji nuk mori mbështetje të mjaftueshme në Dhomën e Përfaqësuesve të kontrolluar nga republikanët. Por, ndërsa hetimet vazhdojnë, Sherman tha se po kërkon të fitojë mbështetje më të fortë në Kongresin e ri për një projektligj të ri për shkarkimin e Donald Trump.

Advertisements