Breaking News

Kina: Lufta tregtare me SHBA mund të shkallëzohet në ‘Depresion të Madh dhe Luftë botërore’

Duke folur për Reuters përpara se të shkonte për t’u bashkuar me delegacionin e Presidentit kinez Xi Jinping në samitin e G20 në Buenos Aires, ambasadori kinez në SHBA, Cui Tiankai, tha se Kina po shkonte në kryeqytetin argjentinas duke shpresuar për një marrëveshje për të lehtësuar një luftë të dëmshme tregtare me Shtetet e Bashkuara.

Duke përmendur përgjegjësinë e përbashkët të të dy vendeve për të bashkëpunuar në interes të ekonomisë globale, Cui paralajmëroi për pasoja të tmerrshme nëse fajkonjtë e SHBA përpiqen të krijojnë një ngërç  midis dy ekonomive më të mëdha të botës. Ai bëri një paralele me luftërat e tarifave që vendet industriale zhvilluan gjatë viteve 1930, duke rezultuar në një kolaps të tregtisë globale dhe duke rritur tensionet në prag të Luftës së Dytë Botërore. ‘Mësimet e historisë janë ende të freskëta. Në shekullin e fundit, kishim dy luftëra botërore, dhe mes tyre, Depresioni i Madh. Unë nuk mendoj se dikush dëshiron që historia të përsëritet “,tha ambasadori kinez në SHBA. Cui Tiankai tha se Kina donte të shmangte një luftë tregtare dhe shpresonte të zgjidhte ngërçin e shkaktuar nga kërkesat e presidentit amerikan Donald Trump për lëshime të mëdha nga Pekini për të korrigjuar një deficit tregtar të tmerrshëm me Kinën. Cui tha se nuk besonte se Pekini po konsideronte seriozisht përdorimin e zotërimeve masive të borxhit të Departamentit amerikan të Thesarit si një armë tregtare, duke përmendur shqetësimet se një veprim i tillë do të destabilizonte tregjet financiare globale. Kina është poseduesi më i madh i huaj i borxhit të Departamentit të Thesarit të SHBA, me rreth 15.97 trilionë dollarë të borxhit të përgjithshëm të Departamentit të Thesarit. Lufta tregtare amerikano-kineze shpërtheu në korrik kur presidenti Donald Trump imponoi tarifa për disa importe kineze me qëllim të rregullimit të deficitit tregtar amerikano-kinez prej 500 miliardë dollarësh. Që atëherë, të dy palët kanë shkëmbyer disa raunde të tarifave të importit me njëra-tjetrën përkundër përpjekjeve të shumta për të zgjidhur konfliktin nëpërmjet dialogut. Cui Tiankai paralajmëroi se Pekini do të hakmerret reciprokisht nëse Uashingtoni sanksionon zyrtarin e tij më të lartë në Xinjiang mbi abuzimet e pretenduara të të drejtave të njeriut. Ai shtoi se politikat e Kinës në rajonin perëndimor janë ‘të ri-edukojnë’ ekstremistët dhe se veprimet e Pekinit në Xinjiang janë të ngjashme me ato të trupave amerikane që luftojnë terroristët në Irak dhe Siri. Uashingtoni po konsideron sanksione ndaj kompanive dhe zyrtarëve të lidhur me shtypjen e pretenduar të Kinës ndaj pakicave myslimane të vendit. 11 milionë ujgurët që jetojnë në Xinjiang kanë një marrëdhënie të tendosur me Pekinin.

Advertisements