Breaking News

Washington Post: SHBA e pafuqishme para Iranit në Lindjen e Mesme

Burimet e paidentifikuara ushtarake, të cituara nga The Washington Post, kanë shprehur alarmin lidhur me reagimin e paparashikueshëm të Iranit ndaj presionit ekonomik dhe diplomatik të SHBA.

Washington Post ka cituar disa zyrtarë ushtarakë italianë, të cilët folën në kushte anonimiteti, duke shprehur shqetësimin se zvogëlimi i pranisë ushtarake amerikane në Lindjen e Mesme ka dobësuar aftësinë e tyre për të reaguar ndaj reagimeve të mundshme iraniane në mes të asaj që ata e quanin një potencial në rritje për konfrontim për shkak të sanksioneve. Megjithëse burimet ushtarake nuk besojnë se Teherani është i aftë të kryejë një sulm në shkallë të gjerë ndaj forcave amerikane në rajonin e trazuar të Gjirit Persik, ata ende shqetësohen se Republika Islamike mund të përdorë raketat e saj balistike ose të mbyllë ngushticën strategjike të Hormuzit. Ushtria amerikane thuhet se beson se politika e administratës aktuale amerikane për të penguar Iranin, duke përfshirë vendimin e Donald Trump për të hequr dorë nga marrëveshja bërthamore dhe përpjekjet për të eliminuar atë që Këshilltari Kombëtar i Sigurisë John Bolton e quajti “kërcënimin iranian” në Siri dhe në rajon, si një tërësi që ka rritur gjasat e konfrontimit ushtarak. Burimet ushtarake amerikane gjithashtu pohuan se Komanda Qendrore e SHBA, e cila mbikëqyr operacionet në Lindjen e Mesme, kishte kërkuar burime shtesë. Shqetësimet thuhet se janë rritur nga kërcënimet e vazhdueshme të Iranit për të mbyllur ngushticën e Hormuzit, duke prerë kështu rrugën kryesore të transportit të naftës, në hakmarrje ndaj çdo veprimi armiqësor nga Shtetet e Bashkuara. Duke vlerësuar se Irani mund të vendosë rreth 1,000 mina në më pak se një javë, burimet thuhet se janë të shqetësuar se Irani mund të përdorë mina për të mbyllur rrjedhën ujore ose për ta bërë të vështirë tranzitimin e naftës. Shqetësimi vazhdon të rritet në lidhje me aftësinë e raketave të Republikës Islamike, thuhet në raport, me zyrtarët amerikanë që ngrenë pyetje rreth aftësisë së Iranit për të goditur objektivat e caktuara. Washington Post më pas pohoi se raketat iraniane, të cilat goditën terroristët e ISIS në Siri rreth 5 km larg pozicioneve të trupave amerikane, “treguan precizion tepër të lartë”. Dhe duke marrë parasysh faktin se Pentagoni ka tërhequr katër bateri të raketave Patriot nga rajoni, zyrtarët ushtarakë amerikanë, thuhet në raport, nuk ndihen “të sigurt në aftësinë e tyre për të penguar raketat balistike të Iranit”.

Advertisements