Breaking News

Uashingtoni zgjeron gamën e sanksioneve të tij

SHBA ka vendosur sanksione ndaj ushtrisë kineze rreth blerjes së avionëve ushtarakë rusë dhe raketave sipërfaqësore në ajër.

Ai thotë se blerjet e tilla bien ndesh me sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Moskën, të paraqitura mbi veprimet ruse në Ukrainë dhe ndërhyrjen e dyshuar në politikën amerikane. Kina kohët e fundit bleu 10 avionë luftarak Sukhoi Su-35 ruse dhe raketa S-400. Pekini nuk u bashkua me sanksionet e vendosura ndaj Moskës nga SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë që nga viti 2014. Marrëdhëniet midis SHBA dhe Rusisë u përkeqësuan me shpejtësi pasi Moska e aneksoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014. Ndërhyrja e supozuar e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 dhe përfshirja ushtarake në luftën civile në vazhdim të Sirisë, rriti tensionet. Departamenti i Zhvillimit të Pajisjeve të Kinës (EDD) dhe kreu i saj, Li Shangfu, janë sanksionuar për përfundimin e “transaksioneve të rëndësishme” me eksportuesin e armëve shtetërore të Rusisë, Rosoboronexport. EDD dhe Li janë shtuar në Listën e Personave të Bllokuar, që do të thotë se çdo pasuri që mbajnë në SHBA është e ngrirë dhe amerikanët “përgjithësisht janë të ndaluar” të bëjnë biznes me ta.

Advertisements