Breaking News

Fillon faza e re e luftës tregtare midis Kinës dhe SHBA

SHBA po imponon tarifa të reja në vlerë prej 200 miliardë dollarë të mallrave kineze, pasi përshkallëzon luftën e saj tregtare me Pekinin.

Taksat më të larta të importit do të zbatohen në pothuajse 6,000 artikuj, duke shënuar raundin më të madh të tarifave amerikane deri më tani. Dorashka, oriz dhe tekstile do të përfshihen, por disa artikuj që pritet të jenë në shënjestër, duke përjashtuar karriget dhe orat inteligjente. Kina ka premtuar më parë se do të hakmerret kundër çdo tarife të mëtejshme të SHBA. Taksat do të hyjnë në fuqi nga 24 shtatori, duke filluar nga 10% dhe duke u rritur në 25% që nga fillimi i vitit të ardhshëm, nëse të dy vendet nuk bien dakord për një marrëveshje. Presidenti Donald Trump tha se raundi i fundit i tarifave ishte në përgjigje të “praktikave të padrejta tregtare të Kinës, duke përfshirë subvencione dhe rregulla që kërkojnë që kompanitë e huaja në disa sektorë të sjellin partnerë lokalë. “Ne kemi qenë shumë të qartë në lidhje me llojin e ndryshimeve që duhet të bëhen dhe ne i kemi dhënë Kinës çdo mundësi për të na trajtuar më mirë. “Por, deri më tani, Kina nuk ka dashur të ndryshojë praktikat e saj,” tha ai. Ai gjithashtu paralajmëroi se nëse Kina do të hakmerrej, atëherë SHBA do të “ndiqte menjëherë fazën e tretë”, e cila do të nënkuptonte vendosjen e tarifave të mëtejshme me taksa për një vlerë tjetër prej 267 miliardë dollarësh të produkteve kineze. Nëse ai do të ecë më tej me një tarifë prej 267 miliardë dollarësh të tjerë, do të thotë që pothuajse të gjitha eksportet e Kinës në SHBA do t’i nënshtrohen detyrimeve të reja. Tregjet e aksioneve kineze u hapën më ulët të martën. Ndërkaq, Kina ka thënë se nuk ka zgjidhje tjetër përveç se të hakmerret kundër tarifave të reja amerikane, duke rritur shqetësimet se presidenti amerikan, Donald Trump mund të vendosë shumë shpejt tarifa në pothuajse të gjitha mallrat kineze që blejnë banorët e Shteteve të Bashkuara, transmeton Reuters. Deklarata e ministrisë kineze të Tregtisë, ka ardhur vetëm disa orë pasi Trump ka njoftuar për vendosje të tarifave prej 10 përqind në importet kineze në vlerë të 200 miliardë dollarëve, derisa ka kërcënuar se do të shtojë tarifat në mallra, në vlerë të 267 miliardë dollarëve, në rast se Kina hakmerret kundër masave amerikane. Në këtë deklaratë nuk janë dhënë detajet për planet e Kinës, mirëpo zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze, Geng Shuang, ka thënë se hapat e SHBA-së kanë rezultuar me “pasiguri” në bisedimet mes dy shteteve. “Kina e ka theksuar gjithmonë se rruga e vetme për të zgjidhur çështjet tregtare mes Kinës dhe SHBA-së është përmes bisedimeve dhe konsultimeve të zhvilluara në baza të barabarta, të sinqerta dhe me respekt të ndërsjellë. Mirëpo në këtë kohë, gjithçka që është duke bërë SHBA-ja nuk jep përshtypjen e sinqeritetit”, ka thënë ai. Geng ka thënë se nuk do të komentojë “hipotezat”, e llojit se, çfarë masash mund të konsiderohen përveç tarifave në produktet amerikane, duke thënë se detajet do të publikohen në kohën e duhur.

Advertisements