Breaking News

Gjeneral Soleimani paralajmëron Trumpin: Fillimi i një lufte me Iranin nënkupton shkatërrimin e Amerikës

Gjeneral Major Kasem Soleimani ka reaguar ashpër ndaj kërcënimit ushtarak të presidentit amerikan Donald Trump kundër Republikës Islamike, duke thënë se ai merr qëndrimin për t’u përgjigjur “si ushtar” pasi është në dinjitetin e presidentit të Iranit për ta bërë këtë.

Duke iu drejtuar presidentit Trump, komandanti i Forcave elitare Kuds të Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit tha: “Ju na kërcënoni me një veprim që do të jetë ‘i pashembullt’ në botë. Kjo është retorika e stilit kabare dhe vetëm një pronar kabareje bisedon me botën në këtë mënyrë. ” “Është nën dinjitetin e presidentit tonë për t’ju përgjigjur. Unë, po ju përgjigjem si një ushtar, “tha më tej Soleimani. Gjenerali i lartë iranian më tej i kujtoi Shteteve të  Bashkuara dështimet e saj në agresionet në Irak dhe Afganistan. “Çfarë ishte ajo që mund të bënit gjatë 20 viteve të fundit, por nuk e keni bërë? Ju erdhët në Afganistan me qindra helikopterë të avancuar, tanke dhe autoblinda dhe kryet shumë krime atje. Çfarë dreqin mundët të bënit midis viteve 2001 dhe 2018 me 110,000 trupa? Ju sot po i lusni talebanët për bisedime”, tha gjeneral-major Soleimani. Komandanti iranian shtoi: “Afganistani ishte një vend i varfër, çfarë mundët të bënit në këtë vend që po na kërcënon neve tani?” “Ju sulmuat me arrogancë Irakun me 160,000 trupa dhe shumë herë më shumë pajisje ushtarake në krahasim me ato që keni përdorur në Afganistan, por çfarë ka ndodhur? Pyetni komandantin tuaj, i cili atëherë ishte personi që më dërgoi dhe më pyeti: “A është e mundur që të na jepni kohë dhe të përdorni ndikimin tuaj në mënyrë që ushtarët tanë të mos sulmohen nga luftëtarët irakianë në këto pak muaj derisa të dalim nga ky vend? A keni harruar se keni dhënë pelena për të rritur për ushtarët tuaj nëpër tanke? Megjithatë, tani ti po kërcënon një vend të madh si Irani! Mbi çfarë baze na kërcënoni? ” “Ne jemi pranë jush, atje ku as nuk mund ta imagjinoni. Ne jemi kombi i martirizimit, ne jemi kombi i Imam Huseinit, bëni më mirë të hulumtoni. Ejani, ne jemi gati, ne jemi njerëzit e këtij mejdani. Ju e dini se kjo luftë do të thotë asgjësim i të gjitha mjeteve tuaja. Ju mund të filloni luftën, por ne do ta përfundojmë atë, “tha gjeneral Soleimani. Në Jemen, tha Soleimani, koalicioni i Arabisë Saudite i mbështetur nga SHBA dhe aleatët e tyre, ka qenë i paaftë për të arritur ndonjë fitore kundër lëvizjes Ansarullah të Jemenit, e cila është duke drejtuar çështjet shtetërore dhe po mbron popullin kundër agresionit të drejtuar nga Riadi. “Një organizatë e thjeshtë po qëndron kundër jush në Jemen, por ajo ka dalë fitimtare përballë pajisjeve më të përparuara ushtarake. Çfarë keni arritur gjatë katër viteve të fundit? Ju i hoqët sigurinë Detit të Kuq – që dikur ishte një det i sigurt. Ju sollët nën zjarr Arabinë Saudite dhe Riadin [kryeqytetin e saj], të cilat nuk kishin parë një raketë të vetme për 100 vjet”. “Trump! Ju nuk duhet ta kërcënoni kombin tonë dhe nuk duhet ta fyeni presidentin tonë … Ju duhet ta dini se për çfarë po flisni; pyesni paraardhësit tuaj dhe përfitoni nga përvojat e tyre, “theksoi gjeneral-major Kasem Soleimani. Zyrtari i lartë ushtarak gjithashtu kritikoi SHBA-të për mbështetjen e grupit më të urryer anti-iranian, të quajtur Organizata Muxhahedin-e- Khalk (MEK), duke thënë se Uashingtoni nuk arriti asgjë duke bërë kështu. Komandanti i Forcave elitare Kuds të Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit tha: “Amerika kishte një madhështi në të kaluarën dhe kur flota e saj zhvendosej, një shtet shpërbëhej. A jeni bashkuar tani me Monafikinët, të cilët janë hedhur në koshin e plehrave të historisë së Iranit? Ju i jeni bashkangjitur një gruaje mjerane dhe tregoni atë në të gjitha rrjetet e tuaja të lajmeve? Vallë a është kjo shpresa ku jeni mbështetur? A është kjo gjithë fuqia juaj? Ju jeni të vetëdijshëm për fuqinë tonë në rajon dhe aftësinë për nisjen e luftës asimetrike “.

Advertisements