Breaking News

Ministri francez: Politika tregtare amerikane bazohet në “ligjin e xhunglës”

Një luftë tregtare tani është një realitet. Ministri francez i Financave Bruno Le Maire ka paralajmëruar se ministrat e G20 do mblidhen për një samit në Argjentinë.

Politika tregtare e tanishme amerikane për vendosjen e tarifave të njëanshme bazohet në “ligjin e xhunglës”, tha ai. Por sekretari amerikan i thesarit Stiven Mnukin mbrojti tarifat dhe i kërkoi BE dhe Kinës të hapnin tregjet e tyre për të lejuar konkurrencën e lirë. Javën e kaluar, Presidenti i SHBA Donald Trump e përshkroi BE si një armik për tregtinë. Trump më vonë kërcënoi të vendoste tarifa 500 miliard $ për të gjitha mallrat kineze që hynë në SHBA në një radhë të tregtisë në rritje. SHBA ka deficite të mëdha tregtare, si me BE-në me 28 anëtarë dhe me Kinën , raporton BBC. Bisedimet dy-ditore në Buenos Aires do të mbledhin ministrat e financave dhe bankierët qendrorë të 20 vendeve më të mëdha të botës.

Advertisements