Breaking News

Turqia përpiqet të shmangë pasojat e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara kundër Iranit

Ministria e Jashtme e Turqisë deklaroi se zyrtarët e vendit po punojnë për të shmangur ndikimet negative nga masa e SHBA-së për të ri-imponuar sanksione bërthamore kundër Iranit pas tërheqjes së Uashingtonit nga marrëveshja historike bërthamore e nënshkruar midis Republikës Islamike dhe grupit G5 + 1.

Kjo Ministri e bëri njoftimin në një deklaratë të premten pasi një delegacion i SHBA-së i përbërë nga zyrtarë të Departamentit të Thesarit dhe zyrtarët e Departamentit të Shtetit zhvilluan bisedime me autoritetet turke në Ankara për sanksionet e ardhshme të Uashingtonit kundër Teheranit. Deklarata e Ministrisë së Jashtme të Turqisë më tej theksoi se Irani ishte një fqinj i rëndësishëm për Turqinë dhe se Ankaraja do të vazhdonte të monitoronte sanksionet amerikane brenda kësaj kornize. Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu tha më 29 qershor se vendi i tij mbetet i vendosur për të mbajtur lidhjet tregtare me Iranin.

Advertisements