Breaking News

Nis procesi i zgjedhjeve në Turqi

Votuesit turq janë para zgjedhjes për të vendosur nëse do t’i japin Presidentit Rexhep Tajip Erdogan një mandat të dytë pesëvjeçar në zgjedhjet më të ashpra që vendi ka parë gjatë viteve.

Sondazhet hapen në orën 08:00 me orën lokale, në votimet presidenciale dhe parlamentare. Nëse Erdogan fiton, ai do të fitojë pushtet edhe më të madh, për të cilin kritikët thonë se do të dobësojë sundimin demokratik. Por ai përballet me një sfidë të madhe nga kandidati i qendrës së majtë, Muharrem Inçi i Partisë Popullore Republikane (CHP). Turqia mbetet nën një gjendje emergjence, imponuar pas një grushti të dështuar shteti në korrik 2016. Këto zgjedhje fillimisht ishin planifikuar për në nëntor 2019, por u sollën më herët nga Erdogan. Erdogan dhe rivali i tij kryesor, Muharrem Inçi mbajtën të dy mitingjet e tyre të shtunën, ditën e tyre të fundit të fushatës – dhe secili e quajti kundërshtarin të papërshtatshëm për të drejtuar Turqinë. Inçi, fushata e të cilit ishte e zjarrtë, ka ringjallur opozitën e demoralizuar të Turqisë dhe premtoi të largojë atë që ai e karakterizoi si një rrëshqitje në sundimin autoritar nën z. Erdogan. “Nëse Erdogan fiton, telefonat tuaj do të vazhdojnë të dëgjohen … Frika do të vazhdojë të mbretërojë”, tha ai për të paktën një milion njerëz të mbledhur në Stamboll. “Nëse Inçia fiton, gjykatat do të jenë të pavarura”. Inçi tha gjithashtu se nëse zgjidhet, ai do të heqë gjendjen e jashtëzakonshme të Turqisë brenda 48 orëve. Rregulli i emergjencës i lejon qeverisë të anashkalojë parlamentin. Në tubimin e tij, Presidenti Erdogan, i cili ishte kryeministër për 11 vjet përpara se të bëhej president në 2014n, përdori një metaforë të dhunshme për të përmbledhur rezultatin e tij të shpresuar, duke u kërkuar mbështetësve: “A do t’i japim atyre një shuplakë otomane (një teknikë për të nxjerrë dikë jashtë) nesër? ” Ai akuzoi Inç , një ish-mësues dhe deputet i 16 viteve, që nuk ka aftësi për të udhëhequr. “Është një gjë të jesh një mësues i fizikës, është një gjë tjetër për të drejtuar një vend”, tha Erdogan.

Advertisements