Breaking News

Erdogan: Amerika e ka humbur statusin e ndërmjetësuesit

Turqia ka reaguar në lidhje me zhvendosjen e ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Tel Avivi në Jeruzalem.

Presidenti Erdogan thotë se ky vendim i heq Uashingtonit statusin e negociatorit në Lindjen e Mesme. “Shtetet e Bashkuara humbën statusin e tyre si negociatorë potencialë në procesin e paqes në Lindjen e Mesme me zhvendosjen e ambasadës së tyre në Jeruzalem. Ndjej keqardhje për këtë vendin dhe duket se po jetojmë në periudhat e errëta para Luftës ë Dytë Botërore”, deklaroi Erdogan. Komentet e Presidentit turk u bënë nga Londra, ku ndodhet për një vizitë zyrtare treditore. Ndërkohë, në Ankara ka komentuar zv/Kryeministri Bekir Bozdag, që u tregua edhe më i ashpër se Erdogan. “SHBA ndan po aq përgjegjësi sa Izraeli në masakrën e civilëve në kufirin e Gazas, ku kanë mbetur të paktën 40 të vrarë nga zjarri izraelit”, deklaroi ai në Twitter. Ministri i Jashtëm, Mevlut Çavushoglu nga ana tjetër thotë se dënimi i masakrës nuk mjafton, ndërsa zhvendosjen e ambasadës e cilëson në kundërshtim me ligjet ndërkombëtare dhe rezulotën e dhjetorit të miratuar në OKB. “E dënojmë fort vendimin e administratës amerikane. Lëvizja e ambasadës është ligjërisht nul, e pavlefshme dhe kundër rezolutave të OKB. Theksojmë se ky hap, që shpërfill të drejtat legjitime të palestinezëve nuk i shërben paqe, sigurisë dhe stabilitetit të rajonit”, deklaroi ai përmes një komunikate të shpërndarë për mediat.

Advertisements