Breaking News

Klor gjerman dhe bomba tymuese britanike janë gjetur në Ghuta të Sirisë

Rusia njoftoi se forcat qeveritare siriane kanë gjetur kontejnerë të mbushur me gaz të klorit toksik të prodhuar nga Gjermania dhe granata tymuese të prodhuara në Britani në rajonin Ghuta Lindore të Sirisë të çliruar kohët e fundit.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha të enjten se konfiskimi i kimikateve dhe armëve të prodhuara nga Perëndimi minon “besimin në humanizmin” e udhëheqjes së disa vendeve perëndimore. “Në zonat e çliruara në Ghuta Lindore, trupat e qeverisë siriane kanë gjetur kontejnerë me klor, llojin më të tmerrshëm të armëve kimike, nga Gjermania, dhe gjithashtu granata tymuese të prodhuara  në qytetin Salisbury, në Britaninë e Madhe”, tha Zakharova. Zakharova gjithashtu iu referua sulmit të supozuar të armëve kimike në qytetin periferik të Damaskut në Duma më 7 prill, për të cilin shtetet perëndimore fajësuan qeverinë e Damaskut. Ajo theksoi se imazhet dhe videot e incidentit, të cilat ishin shpërndarë në mediat sociale, ishin “100 për qind të rreme”. Në një zhvillim tjetër të enjten, ambasadori i Rusisë në OKB, Vasili Nebenzia tha se Moska do të shfaqte në KS të OKB një intervistë me një fëmijë sirian, i cili thotë se është detyruar për t’u paraqitur si viktimë e armëve kimike. “Ne po e shpërndajmë atë në vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe nëpër gazetarë, dhe në takimin e ardhshëm të Këshillit të Sigurimit do të gjejmë një mënyrë për ta shfaqur atë,” tha ai. Omar Diab, babai i djalit 11-vjeçar sirian të quajtur Hasan, tha se është gati të shkojë në organizatat ndërkombëtare për të dëshmuar se asnjë sulm kimik nuk u zhvillua në Duma.

Advertisements