Breaking News

Shtohen gjasat për sulm amerikan kundër Sirisë

Marina amerikane ka thënë se aeroplanmbajtësja amerikane USS Harry S. Truman do të vendoset për një mision në Lindjen e Mesme dhe Evropë të mërkurën.

Kjo aeroplanmbajtëse , e cila mban 6,500 marinarë, do të lundrojë me shtatë anije sulmuese dhe do të zëvendësojë grupin sulmues USS Theodore Roosevelt që përfundoi një mision katër mujor në Lindjen e Mesme. Aleatët e Uashingtonit, duke përfshirë Arabinë Saudite, Francën dhe Australinë, kanë thënë gjithashtu se do të bashkohen me një aksion të mundshëm ushtarak kundër Sirisë pas sulmit të supozuar me armë kimike në qytetin sirian Duma. Në një tjetër zhvillim, agjencia e kontrollit të trafikut ajror panevropian paralajmëroi linjat ajrore të ushtrojnë kujdes në Mesdheun lindor për shkak të mundësisë së sulmeve ajrore në Siri në 72 orët e ardhshme. Eurocontrol ka thënë se pajisjet e radiovalëve janë subjekt i përçarjes në ditët në vijim. Avionët luftarakë të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara thuhet se po fluturojnë rreth zonave kufitare të Sirisë me Irakun, mes kërcënimeve të Uashingtonit për një goditje ushtarake kundër vendit arab pas një sulmi të dyshuar kimik atje. Sky Neës njoftoi të mërkurën herët se avionët luftarakë të udhëhequr nga SHBA po patrullojnë në një lartësi të ulët mbi qytetin kufitar sirian  al Tanef në provincën Homs, ku Uashingtoni drejton një bazë ushtarake atje. Raporte të tjera thonë se avionët e koalicionit të udhëhequr nga SHBA janë vërejtur në qiellin e Irakut dhe Jordanisë duke shkuar drejt Sirisë. “Ka një fluturim të madh të avionëve të SHBA dhe koalicionit mbi kufirin Siri-Irak”, tha një gazetar në terren, transmeton Express Daily e Britanisë. Avionët rusë janë gjithashtu duke fluturuar mbi provincën Idlib të Sirisë, sipas forcave pro-militante. Ambasadorja e SHBA në  OKB-së, Nikki Haley, më parë e bëri të qartë se SHBA do të veprojë kundër qeverisë siriane me ose pa bekimin e trupit botëror. Ambasadori i Rusisë i OKB-së Vassily Nebenzia, megjithatë tha: “Shtetet e Bashkuara po përpiqen përsëri të mashtrojnë bashkësinë ndërkombëtare dhe po bëjnë një hap tjetër drejt konfrontimit”. “Është e qartë se hapi i provokimit sot nuk ka të bëjë aspak me një dëshirë për të hetuar mbi atë që ndodhi në Duma në Siri më 7 prill “. Të mërkurën, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov u bëri thirrje të gjitha palëve në krizën e Sirisë për të shmangur marrjen e masave që mund të përkeqësojnë situatën “tashmë të brishtë” në vendin e shkatërruar nga lufta. Zyrtari rus gjithashtu bëri thirrje për një “hetim të paanshëm dhe objektiv përpara se të gjykohej” për sulmin e supozuar kimik. Ambasadori i Moskës në Liban tha të mërkurën se çdo raketë amerikane që do të lëshohet në Siri do të rrëzohet dhe vendet e tyre të nisjes do të ishin në shënjestër të forcave ruse. “Nëse ka një sulm nga amerikanët, atëherë … raketat e tyre do të rrëzohen dhe madje do të shkatërrohen edhe burimet nga të cilat u gjuajtën raketat”, tha Alexander Zasypkin për rrjetin televiziv libanez al-Manar. Ai gjithashtu theksoi se vendet perëndimore janë të pakënaqura me fitoret e fundit të forcave qeveritare siriane në terren, së fundmi në rajonin e Ghouta Lindore. Ai më tej akuzoi Uashingtonin për përdorimin e sulmit të dyshuar kimik në Duma për të përgatitur terrenin për një sulm ushtarak mbi Sirinë, duke thënë: “Në ditët e fundit kemi parë një përshkallëzim të rrezikshëm të situatës, që ka potencial të bëhet një krizë e rëndë rajonale dhe globale”.

Advertisements