Breaking News

Kremlini: Çështja e helmimit të ish spiunit rus s’ka lidhje me Moskën

Moska thotë se nuk kishte asnjë rol në helmimin e një ish spiuni në Britani, duke vënë në dukje se rasti nuk është një çështje që ka të bëjë me qeverinë ruse.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov tha të hënën se Rusia nuk ishte aspak e interesuar të ndjekë rastin e Sergei Skripal i cili u helmua së bashku me vajzën e tij më parë këtë muaj në Britani. Peskov, megjithatë, konfirmoi se Skripal ishte shtetas rus. “Qytetari rus që përmendni … punoi për një shërbim të veçantë të Britanisë, incidenti ndodhi në territorin britanik dhe nuk është aspak çështje e Rusisë, e as për udhëheqjen ruse”, tha Peskov, duke këmbëngulur se ” Kjo nuk është çështja jonë. ” Raportet në mediat britanike kanë sugjeruar se Rusia ndodhet pas helmimit të Skripal, 66 vjeç dhe vajzës së tij, në qytetin jugor Salisbury më 4 mars. Deklarata e Kremlinit erdhi disa orë para se Kryeministrja britanike Theresa May të bëjë një njoftim për rastin pas kryesimit të një takimi të nivelit të lartë të sigurisë. Nëse May vendos të ngrejë akuza ndaj Rusisë, kjo do të ndikonte seriozisht në marrëdhëniet tashmë të tensionuara midis Londrës dhe Moskës. Ajo tha se ishte “shumë e mundshme” që sulmi ishte një akt i drejtpërdrejtë nga shteti rus në Britani. “Qeveria ka arritur në përfundimin se ka shumë gjasa që Rusia të jetë përgjegjëse,” tha ajo. “Ose ky ishte një akt i drejtpërdrejtë i shtetit rus kundër vendit tonë, ose qeveria ruse humbi kontrollin e këtij agjenti nervor potencialisht katastrofik dhe i lejoi të hyjë në duart e të tjerëve”, tha ajo. May shtoi se Boris Johnson, sekretari i jashtëm, thirri ambasadorin rus në zyrën e tij të hënën. Ai tha se Rusia duhet të shpjegojë se cili nga dy shpjegimet e mundshme është e saktë. Ajo thotë se ambasadori duhet të përgjigjet deri në fund të ditës së  martë.

Advertisements