Breaking News

Turqia: Ata që ndihmojnë kurdët e Sirisë janë objektiva legjitimë

Turqia ka përsëritur paralajmërimet e saj për një përshkallëzim të tensionit në rajonin verior të Sirisë, ku po vazhdon të sulmojë njësitë mbrojtëse të popullit kurd (YPG), duke thënë se çdo palë që u vjen në ndihmë kurdëve në Afrin do të konsiderohet si një objektiv legjitim për ushtrinë turke.

Zëdhënësi i presidencës turke Ibrahim Kalin tha të mërkurën se çdo forcë në Afrin, duke përfshirë edhe forcat e qeverisë siriane, do të sulmohet nga trupat turke nëse ata ndihmojnë YPG, grupi kryesor militant kurd në rajon. “Çdo hap i marrë në mbështetje të organizatës terroriste të YPG do të thotë (çdo forcë që ndërhyn në anën e militantëve kurdë) është në të njëjtin nivel me organizatat terroriste. Dhe për ne, kjo do t’i bënte objektiva legjitime “, tha Kalin, duke shtuar:” Nuk ka rëndësi kush e bën një përpjekje të tillë, ky veprim do të ketë pasoja serioze “. Deklaratat e zëdhënësit turk erdhën një ditë pasi forcat pro-qeveritare siriane hynë në Afrin me qëllim që të kundërshtojnë ndërhyrjen ushtarake turke. Agjencia zyrtare e lajmeve e Sirisë, SANA, raportoi se forcat siriane kishin për qëllim të hynin në Afrin për “t’iu bashkuar rezistencës kundër agresionit turk”. Ushtria turke të martën sulmoi forcat qeveritare pro-siriane që kishin mbërritur në Afrin. Kalin tha se zjarri që synonte forcat siriane ishte vetëm paralajmërim, duke shtuar se Ankaraja do të vazhdojë të sulmojë forcat siriane nëse ato përsëri mbështesin kurdët. Presidenti sirian Bashar Asad e ka denoncuar ashpër inkursionin turk si një akt agresioni.

Advertisements