Breaking News

Macron: Nëse vërtetojmë se Damasku ka përdorur armë kimike, ne do të sulmojmë Sirinë

“Nëse vërtetohet se qeveria siriane ka përdorur armë kimike, do të ndërmarrim veprime ushtarake kundër Sirisë”, tha të martën presidenti francez.

Sipas agjencisë së lajmeve IRNA, Emmanuel Macron, në të njëjtën kohë, pranoi se Parisi ende nuk ka gjetur dëshmi se qeveria siriane ka përdorur armë kimike. Ministrja e Mbrojtjes e Francës, Florence Parly, gjithashtu tha të premten se “nuk ka prova të besueshme se Damasku ka përdorur armë kimike”. Amerika dhe aleatët e saj kanë tentuar në mënyrë të përsëritur të bindin opinionin publik se qeveria siriane ka përdorur armë kimike në disa incidente të përdorimit të armëve kimike në Siri, siç është sulmi i dyshuar kimik i 4 prillit 2017 në rajonin Khan Shejkhun në jug të Idlibit, ku mbetën të vrarë mbi 100 persona, kurse qeveria e Damaskut vazhdimisht ka mohuar se ka përdorur armë kimike. Sipas raporteve zyrtare, terroristët k

Advertisements