Breaking News

Franca përsëri në rolin e “policit të keq” kundër Iranit

Raportet e fundit në të përjavshmen gjermane Der Spiegel dhe të përditshmen franceze Le Figaro kanë sugjeruar se Evropa po përpiqet të ushtrojë presion ndaj Iranit mbi programin e tij të raketave dhe mbi politikat e tij rajonale.

Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian, i cili është planifikuar të vizitojë Iranin, i ka thënë gazetës Le Figaro në një intervistë të botuar të hënën, se Irani “duhet të bashkëpunojë” në këto dy çështje. “Nëse Irani dëshiron të kthehet në ansamblin e kombeve, ai duhet të bashkëpunojë në këto dy çështje”, tha ministri i jashtëm francez. “Përndryshe, me arsye do të dyshohet gjithmonë se Irani dëshiron të zhvillojë armë bërthamore”, shtoi ai, duke e lidhur programin e raketave iraniane me programin bërthamor iranian. Më vonë të hënën, ministri i jashtëm francez pretendoi në Bruksel se Irani po shkelte rezolutën 2231 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e cila u ratifikua për të miratuar marrëveshjen ndërkombëtare bërthamore me Iranin. Duke arritur në një takim të ministrave të jashtëm evropianë në kryeqytetin belg, Le Drian tha se vendet evropiane në samit “do të nënvizojnë vendosmërinë tonë në përputhje me Iranin dhe Rezolutën 2231, e cila kufizon qasjen ndaj kapaciteteve balistike dhe të cilën Irani nuk e respekton . ” Kjo është ndërsa rezoluta, e miratuar pas përfundimit të marrëveshjes bërthamore, nuk kufizon programin e raketave iraniane. Ajo thjesht bën thirrje që Irani të përmbahet nga aktivitetet që lidhen me raketat balistike që janë “të dizajnuara për të qenë të afta” për bartjen e armëve bërthamore. Irani thekson se nuk ka raketa të tilla ose armë atomike dhe formulimi i dokumentit nuk vendos asnjë ndalim ligjor për aktivitetet e tij të raketave. Sot, zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Iranit ka hedhur poshtë deklaratat e ministrit të jashtëm francez dhe deklaroi: “Republika Islamike e Iranit në lidhje me programin raketor dhe mbrojtjes, nuk ka zhvilluar dhe nuk zhvillon negociata me asnjë vend”. Debati mbi marrëveshjen bërthamore të Iranit u rihap pas zgjedhjes së Donald Trump në presidencën amerikane. Trump kohët e fundit parashtroi katër kushte që ai tha se do të duhej të përmbusheshin në mënyrë që Shtetet e Bashkuara të mos tërhiqeshin në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja. Perspektiva e një tërheqjeje të SHBA ka shqetësuar vendet evropiane, të cilat kanë bërë investime të rëndësishme politike në marrëveshjen me Iranin. Por Franca me sa duket është lëkundur, duke kërkuar të qetësojë Trumpin, i cili tha se donte një “marrëveshje plotësuese” me aleatët evropianë të Amerikës “që do të vendoste sanksione të reja shumëpalëshe nëse Irani zhvillon ose teston raketat me rreze të gjatë veprimi”. Marrëveshja e Iranit është ekskluzivisht në lidhje me programin bërthamor të Iranit, i cili është vënë nën inspektimin e zgjeruar ndërkombëtar në këmbim të ndërprerjes së sanksioneve ndërkombëtare dhe të njëanshme.

Advertisements