Breaking News

Forcat irakiane dëbojnë militantët kurdë dhe vendosin sigurinë në Kirkuk

Forcat e qeverisë irakiane kanë vendosur siguri mbi qytetin verior të Kirkukut pasi rikthyen territorin e kontestuar nga militantët kurdë.

Policia u ka bërë thirrje banorëve, të cilët kanë ikur në mijëra për shkak të frikës nga një konfrontim i mundshëm i armatosur, të kthehen duke dhënë siguri se situata është e qëndrueshme. Agjencia e lajmeve Alforat e Irakut njoftoi se forcat e ushtrisë irakiane  tani ishin nën kontroll të të gjitha ndërtesave qeveritare të qytetit Kirkut, të kompanive shtetërore të naftës dhe të gazit të veriut të Iraku, të Aeroportit Ndërkombëtar të Kirkukut dhe të bazës ajrore K-1. Cituar nga Reuters, një oficer i ushtrisë irakiane tha se forcat qeveritare kishin marrë gjithashtu kontrollin e të gjitha fushave të naftës të operuara nga Kompania Veriore e Naftës në provincë. Trupat qeveritare gjithashtu kanë rihapur autostradën që lidh qytetin Kirkuk dhe kryeqytetin Bagdad, njoftoi rrjeti i televizionit al-Sumaria i Irakut. Forcat kurde kanë mbajtur pjesë të territorit të Irakut që nga viti 2014, kur ISIS filloi një ofensivë në Irak dhe kurdët filluan ta luftojnë atë dhe të tejkalojnë territorin e tyre në këtë proces. Qeveria e Bagdadit ka insistuar prej kohësh që kurdët të tërhiqen nga territoret që kishin pushtuar, por militantët kurdë kanë refuzuar. Që nga një referendum i diskutueshëm mbi shkëputjen e Kurdistanit të Irakut më 25 shtator, qeveria irakiane ka humbur durimin, duke dërguar forca të sigurisë për të rimarrë zonat e mbajtura nga kurdët. Bagdadi gjithashtu urdhëroi rajonin e Kurdistanit që të dorëzojë me shpejtësi pikat kufitare dhe aeroportet e tij. Rajoni refuzoi dhe më vonë dërgoi mijëra forca Peshmerga dhe militantë të tjerë në Kirkuk. Kryeministri Heidar Abadi ka urdhëruar që flamujt kombëtarë të ngrihen në ndërtesat publike në të gjitha lagjet e Kirkukut. Turmat e njerëzve në rrugët e periferisë jugore të Kirkukut përshëndetën forcat e ushtrisë ndërsa hynë në qytet.

Advertisements