Breaking News

Pagimi i një depozite nga Turqia për Rusinë për të blerë sistemin S-400

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi pagesën e një depozite për Rusinë, për të blerë sistemin raketor S-400.

Sipas kanalit televiziv Press TV, kontrata prej 2.5 miliardë dollarë me Rusinë është marrëveshja e parë e armëve midis dy vendeve. Marrëveshja e armëve mes Turqisë me Rusisë ka Pentagoni tha se sistemi raketor i NATO-s mbetet opsioni më i mirë për mbrojtjen e Turqisë, por Ankaraja tha se do të vepronte në mënyrë të pavarur për të blerë armë dhe për ta mbrojtur veten. Ankaraja kundërshton ashpër mbështetjen ushtarake të disa anëtarëve të NATO-s ndaj forcave kurde siriane. Rusia thotë se sistemi raketor S-400 ka rreze veprimeve 248 milje dhe mund të godasë deri 80 objektiva në atë njësi. Moska për herë të parë në dhjetor të vitit 2015, sistemin raketor S-400 e ka vendosur në bazën ajrore të saj në afërsi të Latakias në Siri.

Advertisements