Breaking News

Donald Trump zhvillon bisedë telefonike me mbretin Selman

Presidenti i Amerikës dhe mbreti i Arabisë Saudite në një bisedë telefonike diskutuan mbi marrëdhëniet Uashington-Riad dhe për çështje të rajonit. Shtëpia e bardhë njoftoi se kjo është biseda e dytë telefonike e Donald Trump me mbretin e Arabisë Saudite, Selman bin Abdul’aziz.

Me ftesë të presidentit Trump, mbreti i Arabisë Saudite do të vizitojë Uashingtonin me rastin e vitit të ri 2018. Në bisedën e mëparshme, Trump dhe Abdul’aziz diskutuan mbi krizën e Katarit të nisur prej 5 qershorit 2017. Vlen të theksohet se në vizitën e fundit të Trump në Arabinë Saudite është nënshkruar një kontratë për blerjen e armatimeve amerikane në vlerë 110 miliard dollarë.

Advertisements