Breaking News

SHBA mbron strategjinë e luftës në Afganistan

Këshilltari për sigurinë kombëtare i SHBA H.R. McMaster ka mbrojtur strategjinë ushtarake të Presidentit Donald Trump në Afganistan, pasi presidenti amerikan tha se Shtetet e Bashkuara po “humbasin” në vendin e shkatërruar nga lufta.

Gjatë një takimi të fundit me ekipin e tij të sigurisë kombëtare, Trump njoftohet se ka thënë: “Ne nuk fitojmë në Afganistan. Ne po humbasim”. Sipas njoftimeve, Trump donte të dërgonte një mesazh për gjeneralin e ushtrisë John Nicholson, komandant i forcave amerikane në Afganistan, për dështimin e tij për të përmirësuar situatën e sigurisë në vendin ku Shtetet e Bashkuara dërguan forca rreth 16 vjet më parë për të mundur Talibanët por grupi militant është ende plotësisht operativ. Por në një intervistë të shtunën, këshilltari i sigurisë kombëtare i Trump pretendoi se presidenti “absolutisht” ka besim tek Nicholson. “E kam njohur atë për shumë vite”, tha McMaster për Nicholson. “Nuk mund t’a imagjinoj një komandant më të aftë në ndonjë mision”.

Trump bën ‘një numër vendimesh’ për Afganistanin

McMaster tha se Trump ka bërë “një numër vendimesh” mbi qasjen ushtarake në Afganistan. “Presidenti tashmë ka marrë disa vendime të rëndësishme për Afganistanin”, tha ai. “Dhe ajo që po përpiqemi të bëjmë është tërheqja e gjithë kësaj në një strategji rajonale që ka kuptim”. Deklaroi McMaster.

Trump dëshiron të shohë ‘ndryshim në sjellje’ nga vende të caktuara

Përveç kësaj, McMaster tha se administrata Trump dëshiron të shohë një “ndryshim në sjellje” nga vende të caktuara në rajon, veçanërisht në Pakistan. “Ky është Pakistani në veçanti që ne duam të shohim një ndryshim dhe një reduktim të mbështetjes së tyre për këto grupe”, tha ai. “Dua të them, kjo është, natyrisht, ju e dini, një situatë shumë paradoksale, e drejtë, ku Pakistani po merr shumë humbje”. “Ata kanë luftuar shumë kundër këtyre grupeve”, tha McMaster, “por ata e kanë bërë këtë vetëm në mënyrë selektive”. Ai vazhdoi duke thënë se Presidenti Trump po e bën të qartë se Uashingtoni nuk do të tolerojë asnjë mbështetje për militantët talebanë. “Presidenti gjithashtu e ka bërë të qartë se ne duhet të shohim një ndryshim në sjelljen e atyre në rajon, që përfshin ata që po ofrojnë strehë të sigurt dhe mbështesin bazat për talebanët”, shtoi McMaster. Gjenerali Nicholson ka qenë komandant i forcave amerikane në Afganistan që nga marsi i vitit 2016. Këshilltarët ushtarakë të Trump thuhet se premtuan të organizonin një takim midis presidentit dhe gjeneralit për të ndihmuar në zbutjen e shqetësimeve, por Trump nuk e takoi atë. Në muajin shkurt, Nicholson ishte i pari që e quajti luftën një ngërç dhe tha se disa mijëra trupa duhet t’i shtohen rreth 10,000 trupave tashmë të vendosur në vendin e shkatërruar nga lufta për të mbështetur forcat afgane të sigurisë kundër militantëve talebanë. Shtetet e Bashkuara – nën presidencën e republikanit George W. Bush – dhe aleatët e saj pushtuan Afganistanin më 7 tetor 2001, si pjesë e luftës së ashtuquajtur kundër terrorizmit. Uashingtoni pohon se prezenca masive ushtarake në Afganistan synon vetëm ruajtjen e sigurisë në të gjithë vendin derisa forcat ushtarake afgane të jenë gati të marrin përgjegjësinë.

Advertisements