Breaking News

Kina prezanton brezin e ri të raketave ndërkontinentale

Kina për herë të parë ka prezantuar dhe publikuar brezin e ri të raketave të saj ndërkontinentale.

Agjencia Tansim e lajmeve, bën të ditur se presidenti i Kinës sot në përvjetorin e 90-të të krijimit të ushtrisë Popullore të Kinës, zbuloi brezin e ri të raketave ndërkontinentale me 10 mijë km rreze veprimi. Raketat e reja të Kinës janë quajtur DF-IG ndërkohë që në paradë janë prezantuar edhe 129 avionë luftarakë dhe 571 automjete të reja ushtarake.

 

Advertisements