Breaking News

Putin kritikon sanksionet e njëanshme, si një problematikë botërore

Në një letër të botuar përpara një samiti të G20 në Hamburg në një gazetë gjermane, duke iu referuar sanksioneve trevjeçare perëndimore kundër Rusisë, presidenti rus argumentoi se justifikimi politik për të zbatuar sanksionet e njëanshme, kufizimet tregtare dhe bllokimin e kapitalit ka krijuar një problem për ekonominë globale.

Vladimir Putin tha se ekonomia botërore ka nevojë për ndryshime dhe transformime strukturore. Putin gjithashtu beson se mbështetja e pajustifikuar e disa vendeve tek ekonomia kombëtare ka gjithashtu humbje ndërkombëtare ashtu siç edhe me sanksione të njëanshme që po zbatohen në këtë kuadër. Në fakt, ai i konsideron sanksionet si një formë e fshehtë e politikave mbështetëse. Në lidhje me situatën aktuale, samiti i grupit G-20 dhe shtypja e shteteve anëtare të saj, Putini duket se po përpiqet të krijojë një lloj lidhje mes tyre, duke miratuar politika mbrojtëse që shihen si një pengesë serioze për zgjerimin e tregtisë globale. Donald Trump dhe Vladimir Putin kanë zhvilluar këtë të premte takimin e parë të tyre kokë më kokë, në kuadër të punimeve të samitit të G20-s, në Hamburg të Gjermanisë. Fillimisht, ata bënë prezantimin me njëri-tjetrin përpara gazetarëve, ku shprehën gatishmërinë për riparimin e lidhjeve të dëmtuara mes vendeve të tyre. “Jam i nderuar që jam këtu me ju dhe i kënaqur që më në fund po ju njoh personalisht”, i tha Trump homologut të tij rus. Edhe shefi i Kremlinit, përmes përkthyesit të tij e vuri theksin tek rëndësia e këtij takimi. “Gëzohem gjithashtu që ju njoh. Telefonatat janë gjithmonë të pamjaftueshme, nëse duam të zgjidhim problemet e axhendës ndërkombëtare duhet të takohemi”, tha Putin, i cili shprehu dëshirën që takimi i sotëm të prodhonte rezultate pozitive. “Putin dhe unë kemi biseduar çështje të ndryshme dhe besoj se gjërat po shkojnë mirë”, tha nga ana tjetër Trump. Duke nënvizuar se bisedimet do të vazhdojnë, ai u shpreh se pret që “shumë gjëra pozitive të ndodhin për Rusinë, SHBA dhe këdo tjetër”. Më pas dy liderët injoruan pyetjet që vinin nga gazetarët dhe vijuan privatisht takimin mes tyre. Duke folur pas takimit, Putin tha: “Kam zhvilluar një bisedë shumë të gjatë me presidentin amerikan. Kishim shumë çështje për të diskutuar, përfshirë Ukrainën, Sirinë dhe probleme të tjera, përfshirë ato dypalëshe. Gjithashtu kemi folur edhe për luftën kundër terrorizmit dhe sigurinë kibernetike”.  Ndërkohë, në rrugët e Hamburgut policia ka ndërmarrë një operacion të gjerë për të mbajtur nën kontroll demonstruesit, që protestonin kundër pranisë së Trump dhe Putin, si dhe kundër pabarazive. Shtetet e Bashkuara, së bashku me Bashkimin Evropian dhe vendet e tjera perëndimore që nga viti 2014, akuzuan Rusinë për mbështetjen e opozitës në Ukrainën lindore dhe për të detyruar Moskën për të rikthyer gadishullin e Krimesë në Ukrainë. Edhe pse sanksionet kanë për qëllim ndëshkimin dhe ushtrimin e presionit ndaj Rusisë, Putini tani zbulon një aspekt tjetër të qëllimit të këtyre sanksioneve. Sanksionet e imponuara sipas presidentit Putin janë të dëmshme dhe në kundërshtim me parimet e deklaruara të grupit G-20 për bashkëpunimin e të gjitha vendeve të botës. Në të vërtetë, që nga ardhja e Trump-it si presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara, po vihet re rritje e politikave mbështetëse në ekonominë vendasve që sipas shumë ekspertëve, është e dëmshme për ekonominë dhe tregtisë globale. Në të njëjtën kohë, vendosja e sanksioneve të njëanshme mbi motivet politike, e cila është ndjekur ashpër nga Shtetet e Bashkuara në muajt e fundit, siç është ilustruar nga miratimi i Senatit të fundit të Senatit për të vendosur sanksione të reja ndaj Rusisë, është praktikisht kufizuese për investimet dhe transferimi i tregtisë dhe teknologjisë do të çojë në miratimin e politikave mbështetëse.

Advertisements