Breaking News

Rusia paralajmëron për sulme të rreme kimike të terroristëve në Siri

Rusia paralajmëroi për përpjekjet e terroristëve për të bërë sulm të rremë kimik në Siri.

Zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse, Maria Zakharova, tha se terroristët në Siri po planifikojnë të përgatisin terrenin e duhur për shtimin e sulmeve ajrore të SHBA në Siri duke krijuar sulme false kimike. Grupi terrorist ISIS ka transferuar objekte të prodhimit të armëve kimike nga Raka në zonat nën kontrollin e saj në Dejrul Zur të Sirisë, transmenton kanali telelvizv Rusia Today. Kriza në Siri ka filluar që nga viti 2011 me pushtimin masiv të disa territoreve të Sirisë nga grupe terroriste të mbështetura nga Arabia Saudite, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre për të përmbysur presidentin sirian Bashar Asad.

Advertisements