Breaking News

Nëndetësja amerikane mbërrin në Korenë e Jugut

Nëndetësja amerikane “USS Michigan” mbërriti në Korenë e Jugut në mesin e tensioneve me Veriun komunist që kanë bërë të fryjë erë lufte në gadishullin Korean.

Nëndetësja e mbushur me raketa do t’i bashkohet njësisë së luftanijeve të drejtuara nga aeroplanmbajtësja “Carl Vinson”, të cilat po afrohen në rajon pas pjesëmarrjes në një stërvitje ushtarake me Australinë dhe fillimit të manovrave të përbashkëta me dy destrojerë japonezë në perëndim të Paqësorit. Peniani kërcënoi të dielën ta fundosë aeroplanmbajtesën amerikane me kapacitete bërthamore. Gazeta shtetërore “Rodong Sinmun” shkruante se Korea e Veriut ka armë që mund të mbërrijnë deri në Amerikën kontinentale dhe rajonin e Azisë së Paqësorit, duke përmendur mes të tjerash edhe bombën me hidrogjen.

Advertisements