Breaking News

Shtypja e protestave paqësore të myslimanëve në Nigeri

Forcat nigeriane të sigurisë kanë shtypur protestat e myslimanëve në Nigeri.

Sipas agjencisë së lajmeve Fars, forcat nigeriane të sigurisë të hënën kanë sulmuar me gaz lotsjellës dhe ujë me presion protestuesit myslimanë të cilët kanë protestuar për të përkrahur Shejh Ibrahim Zekzaki, lideri i myslimanëve shiitë në Nigeri. Këto protesta janë organizuar në kryeqytetin nigerian. Qindra myslimanë shiitë ku shumica prej tyre ishin gra, kanë kërkuar lirimin e Shejkh Ibrahim Zekzaki, i arrestuar në dhjetor të vitit 2015 nga forcat e ushtrisë nigeriane.

Advertisements